Home Linki Archiwum Mistrzostwa świata 2013
PDF Drukuj

Tegoroczne Mistrzostwa świata w Renju i Gomoku odbyły się w Tallinnie w dniach 03-14.08.

Impreza składała się z turniejów kwalifikacyjnych, turniejów A (w których zawodnicy walczyli o tytuł Mistrza świata) oraz turniejów B. Po raz kolejny odbyły się również Mistrzostwa świata kobiet w renju, a nowością na zawodach tej rangi był łączony (renju+gomoku) turniej blitz.

W stolicy Estonii nie zabrakło polskich graczy, którzy w 5-osobowym składzie przystąpili do rywalizacji z najlepszymi na świecie.

Wyniki turniejów kwalifikacyjnych (bez udziału polskich graczy) :

06.08.2013 odbył się wspomniany turniej blitz. W tym momencie pragnę poświęcić mu trochę więcej uwagi.

Do turnieju przystąpiło 44 graczy, w tym między innymi numer 1. na rankingowej liście renju - Yuuki Oosumi z Japonii i Mistrz świata gomoku z 2011. roku - Attila Demjan z Węgier. Uczestniczyli również czterej polscy gracze - Adrian Fitzermann, Piotr Małowiejski, Michał Zajk i Michał Żukowski.

Blitz (czas na grę 5 minut + 2 sekundy za ruch) składał się z 9 rund, a każda runda z jednej gry renju i jednej gry gomoku (pierwszy zawodnik z pary decydował, która gra zostanie rozegrana jako pierwsza) na zasadach swap2 (gracz oznaczony jako numer 2. zostaje przy graniu białymi, wybiera czarne lub dostawia dwa kamienie).

Po bardzo dobrym turnieju dla polskiej ekipy (miejsce 2, 3, 5 i 17. w 44-osobowej obsadzie) nastąpił czas zweryfikowania swojej formy dla Adriana, Michała Z. i Michała Ż. w turnieju A oraz dla Piotra w turniejach (renju i gomoku) B. W turniejach B miał wystartować również nieobecny na turnieju blitz Filip Godlewski.

Mistrzostwa Świata renju zostały zdominowane przez jednego gracza - Estończyka Tunneta Taimlę, który wygrał 8. gier i 3. zremisował, zdobywając w sumie 9,5 punkta. Poza świetną znajomością teorii w otwarciach renju, Tunnet pokazał wiele nieszablonowych ruchów, dzięki którym punktował ze swoimi największymi konkurentami - Rosjaninem Sushkovem (ostatecznie 3.miejsce), Chińczykiem Cao Dongiem (4. miejsce) i Japończykiem Oosumim (nowym vicemistrzem świata). Ciekawić może dyspozycja Cao Donga, który mając przed dniem przerwy bilans gier 1-4 potrafił zbliżyć się do podium, kończąc turniej z wynikiem 6. punktów.

Największą niewiadomą turnieju była rodaczka Cao - Qingqing Wang. Od 2007. roku żadna kobieta nie brała udziału w turnieju A, a o Wang wiedziano tylko tyle, że wygrała tegoroczne China Open dla kobiet (zwyciężyła we wszystkich 7. grach). 22-letnia Chinka wyróżniała się stylem gry,  opartym w przeciwieństwie do konkurentów na większym akcencie twórczego myślenia niż znajomości teorii. Zobaczyć radość Chinki po wygraniu z Japończykiem Okabe - bezcenne Smile.

Na starcie turnieju A Gomoku zabrakło trzech graczy z top10 listy rankingowej - Artura Tamioły, Ondreja Nykla z Czech i Węgra Rudolfa Dupszkiego. Zwłaszcza nieobecność Artura (dwukrotnego medalisty Mistrzostw świata) skłaniała do stwierdzenia, że faworyt jest tylko jeden - Attila Demjan z Węgier. Kandydatów do medalu widziano również w Vladimirze Nipotim (który miał się odrodzić po mniej udanych kwalifikacjach) z Czech i jego rodaku Pavle Laube. Swoje ambicje miał również krajan Attili - Gergo Toth oraz polscy gracze, których liderem był mający świetny rok 2012 Michał Zajk. Swoistą niewadomą byli rosyjscy gracze renju, którzy przebnęli kwalifikacje - Mikhail Kozhin, Maxim Karasyov i Viktor Balabhai. Większych szans w opinii obecnych graczy nie miał zawodnik gospodarzy - Renee Pajuste.

Turniej pokazał, że poza Attilą gracze byli na mniej więcej równym poziomie i o końcowych wynikach zadecydowały pojedyncze czynniki. Wygrane Renee Pajuste z Michałem Zajkiem (w bardzo kontrowersyjnych okolicznościach), Adrianem Fitzermannem (kuriozalnych) i Michałem Żukowskim (spowodowana prostymi błędami tego ostatniego) pokazały, że polscy gracze mogą mieć problem z powtórzeniem sukcesu sprzed dwóch lat (dwa medale Mistrzostw świata).

Walka o medal brązowy toczyła się do ostatniej - 11. rundy. Pewny kolejnego złota był Attila Demjan (przegrał tylko z Pavlem Laube), a jego pogromca dzięki uzyskanym punktom do bergera miał zapewnione drugie miejsce i porażka w ostatniej rundzie z Adrianem Fitzermannem była bez znaczenia dla układu miejsc 1-3. O 3. miejsce rywalizowali trzej gracze - Vladimir Nipoti z Czech, Mikhail Kozhin z Rosji i Michał Zajk. Vladimir niespodziewanie przegrał z Viktorem Balabhaiem (świetny atak vcf-em !), a Michał dość łatwo poradził sobie z Maxim Karasyovem. W polskiej ekipie mieliśmy nadzieję, że Renee Pajuste urwie punkty faworyzowanemu Rosjaninowi i przynajmniej jeden z nas statnie na podium. Niestety nic takiego nie miało miejsca i to Mikhail zajął ostatecznie 3. miejsce. Michał Zajk zakończył turniej na 4. miejscu (wywalczył miejsce dla Polski w Mistrzostwach świata 2015), Adrian Fitzermann zajął 6. miejsce, a Michał Żukowski po wygranej w ostatniej rundzie z Gergo uplasował się na 10. miejscu.

111

od lewej: Adrian Fitzermann, Michał Zajk, Michał Żukowski, Maxim Karasyov, Pavel Laube, Attila Demjan,  Mikhail Kozhin, Gergo Toth, Vladimir Nipoti.

Nieobecni: Iliya Muratov, Renee Pajuste, Viktor Balabhai.

W turnieju B renju uczestniczyło 34. graczy. Drugi raz z rzędu turniej B wygrał Alexey Potapov z Rosji, a miejsca na podium uzupełnili Rosjanin Nikolay Poltaratskiy  i Japończyk Shinichi Ishitani. Polacy zagrali na swoim poziomie, zajmując odpowiednio 17. (Piotr Małowiejski) i 24. (Filip Godlewski) miejsce.

Przed startem turnieju B gomoku były obawy, że liczba uczestników będzie podobna do turnieju w Husqvarnie (grało całe 12 osób), ale na szczęście udało się skompletować 22. osoby i rozegrać ciekawy turniej. Widząc wyniki turnieju B można stwierdzić, że faworyci nie zawiedli. Turniej wygrał najbardziej niezadowolony po kwalifikacjach Ukrainiec Oleg Bulatovsky zdobywając 8,5 punkta w 9. grach, kolejne miejsca zajęli Czech Stepan Tesarik oraz Rosjanin Nikolay Poltaratskiy (wcześniej drugi w turnieju renju !). Polacy zajęli miejsca 13. (Filip) i 14. (Piotr). Ciekawa sytuacja nastąpiła w 4. rundzie, kiedy to Filip (dzielący pokój z ówczesnym Mistrzem świata renju Cao Dongiem) zaspał na swoją grą. Po kolejnych rundach turnieju B zastanawialiśmy się wspólnie, czy takie "odpuszczanie" gier w przyszłości nie okaże się stosowaną taktyką na turniejach gomoku czy renju.

Last but not least - kobiecy turniej renju.

Do rywalizacji o tytuł Mistrzyni świata przystąpiło 10 pań (choć raczej stosowniejsze byłoby użycie słowa dziewczyn, jako że poza Iriną Metrvelli mieliśmy na starcie młode dziewczyny), po 5. z Estonii i Rosji. Zabrakło niestety zawodniczek z Azji, chociażby Mistrzyni z 2011. roku - Japonki Kazumi Arai, zaś Chinka Qingqing Wang rywalizowała z mężczyznami w turnieju A. Turniej ułożył się pod dyktando Rosjanek, a blisko sprawienia olbrzymiej sensacji była zaledwie 15-letnia Kira Lashko, która ostatecznie zajęła drugie miejsce. Wygrała, po raz drugi w historii (poprzednio w 1997 roku !) Irina Metrevelli, a miejsce trzecie zajęła debiutująca na seniorskich Mistrzostwach globu - Olga Kurdina.